Aktuality

04.02.2020

Česnek pro zdraví

Chřipky a „rýmičky“ jsou v plném proudu. Proto je třeba doplňovat ty správné vitamíny. Již naše babičky znaly česnek jako jednu z nejzákladnějších surovin, která působí jako přírodní antibiotikum.
Co byste řekli na tradiční česnekovou polévku s přídavkem našeho uzeného sýra a křupavých krutónů? Nejen, že Vás tato kombinace chutí překvapí ale také dobře zahřeje. Příprava není náročná a určitě máte všechny použité suroviny doma.

A proč právě přidat náš oštěpek? Jánošíkův oštěpek je vyroben z plnotučného sýra, právě tuk v sýru je nositelem bohaté sýrové chuti. Tím, že je oštěpek uzen na bukovém dřevě, dodá polévce trochu „kouřového“ aroma, které se výborně k česneku hodí.

Ingredience:
1,5 palice česneku
1,5 litru zeleninového vývaru
2 polévkové lžíce másla
sůl a pepř podle chuti, kmín
několik plátků bagety nebo staršího chleba, či toastu
majoránka
Jánošíkův oštěpek
Volitelné: smetana na vaření, brambory

Způsob přípravy:
Oloupejte česnek a nakrájejte na malé plátky, případně přepasírujte přes lis. Rozpusťte máslo v hrnci se silným dnem, dejte na něj česnek a chvíli smažte, dejte pozor, abyste česnek nespálili, až bude osmahnut česnek dozlatova, přilijte vývar. Přiveďte k varu, osolte, opepřete přidejte špetku kmínu a vařte několik minut. Z plátků pečiva nakrájejte drobné kostky a orestujte na sucho na pánvi. Položte krutony na dno talíře, posypte majoránkou, nastrouhejte Jánošíkův oštěpek na hrubším struhadle a následně vše zalijte horkou polévkou. V případě, že máte pocit, že se ostrost česneku vyvařila, můžete do polévky přilisovat ještě čerstvou dávku.
Do polévky můžete během vaření přidat brambory nakrájené na kostičky a před podáváním smíchat polévku se smetanou, která celkově zjemní chuť polévky.

Přejeme dobrou chuť!

Certifikáty a ocenění