Aktuality

06.08.2019

HermelIN

Český Sedlčanský hermelín je velmi často přirovnáván k francouzskému camembertu. Mimo své senzorické a chuťové odlišnosti je také velmi zajímavá historie názvu „Hermelin”. Možná Vás napadla otázka, jak vznikl název Hermelin, proč právě toto slovo a co znamená? Slovo bylo převzato z německého slova hermelin, které označuje zvíře a to přesně Hranostaje, ze kterého se používaly kožešiny pro výrobu plášťů králů a nejvyšších důstojníků. Právě pro svou jemnost, hladkost a barvu byly kožešiny z Hranostaje používány pouze pro vysoce postavené osoby, jako punc luxusu. Proto dostal tento král mezi sýry název Hermelin.

Hermelin je chuťově velmi podobný francouzskému camembertu, ale najdeme zde pár vlastností, kterými se tyto dva sýry odlišují. Camembert je měkčí, hlavně po rozkrojení se bílá masa sýru více roztéká, zatímco Hermelin drží svůj tvar i po rozkrojení a je na první pohled tužší konzistence.
Tato vlastnost dělá z Hermelinu chutnější a konzistenčně stabilnější sýr pro marinování a nakládání v oleji. Marinovaný HermelIN je českou pochoutkou restaurací a hospůdek. V marinování sýrů Češi nejspíš nemají konkurenci. Náš HermelIN je výborný k pivu a vínu, nebo jen jako svačina či občerstvení na party či k jiné oslavě či rautu.

Sýr je marinován ve kvalitním českém řepkovém oleji s originální směsi koření a mixem sterilované zeleniny. Po uležení sýr absorbuje veškeré ingredience, změkne a stává se nepřekonatelnou pochoutkou známou po celé České republice. Náš HermelIN je díky chilli papričkám mírně pikantní. Ojedinělá receptura koření zajišťuje neopakovatelnou chuť, kterou žádný jiný výrobce dosud nenapodobil. Kdo jednou vyzkouší, jiného již nechce. HermelIN nejlépe chutná po 4 týdnech zrání v nálevu.
Nejchutnější přílohou k Hermelínu je samozřejmě český čerstvý chléb, pokud máte domácí jistě povýšíte tuto lahůdku na nejvyšší úroveň. Kdyby Vás tradiční servírování Hermelínu již omrzelo, doporučujeme hermelín vložit do opečené hamburgerové housky, či jiné kulaté housky, doplnit červenou cibulí a listy římského salátu.

Certifikáty a ocenění